KALAUS galerii poolt korraldatud Margret Paide maalide näitus "BIPOLAARNE" Psühhiaatria ja psühhoteraapia keskuses SENSUS (A. Lauteri 5, Tallinn) avatud aprillist kuni juulini 2025.
Kuraator Katri-Evelin Kalaus, kliiniline psühholoog, psühhoterapeut, KALAUS galerii galerist.
Kuidas maalida midagi, mis ajas üldse ei püsi? Kuidas kujutada vaimse seisundi dünaamikat, mis kulgeb vaid emotsioonide, mõtete ja kogemuste äärmusi pidi? Kuidas visualiseerida kiiresti kulgevat pidevalt katkevat mõttelõnga ja maruna möllavaid meeleolumuutusi, kus vahelduvad maniakaalsed kõrgused ja masenduse sügavus? Kuidas luua pildile minapilti, mis kõigub eneseimetlusest mõttetuseni ning käitumist, mille ettearvamatus on ainuke ennustatav asi?
Margret Paide on süvenenud selle keerulise teema – bipolaarsuse - uurimisse ja toonud oma fantastiliste inimolendite poolt kogetuna meieni emotsionaalset volatiilsust. Tegelased piltidel kogevad sisemist segadust meie eest.
Margret viib meid oma maalides visuaalsesse ülemeelekindlusesse, kõrgesse energiasse, kus kohati suisa sürrealistlike tegelaste ootusärevad pilgud, eredate värvidega rõhutatud seisundid, kontrastsed piirid ja kiirelt vahelduv rütm sooviks justkui purustada kõik reeglid, mis ümbritsevad meie eksistentsi. Pinge kasvab piltidel nii, justkui kohe-kohe kaoks kontrollitunne ja pingul olek rebitakse tükkideks. Kõrgenenud energia püsib siiski vaid viivu, et anda võimalus masenduse ja meeleheite kuristikele, kus kummituslike tegelaste igavus ja lootusetus halvab kogu elujõu ning liikumisvabaduse. Maniale järgneb depressioon, depressioonile mania, maniale taas depressioon…
Kutsume teid astuma selle kunstilise uurimuse keskele ja kogema kaasa äärmustes kulgemist. See on järjekordne avalik psühhoteraapiaseanss kunstisaalis ja psühhiaatriakliinikus.
Margret Paide on maalikunstnik, kes on sündinud ja kasvanud Põlvamaal, kus elab siiani. Margreti sõnul meeldib talle maaelu, loodus enda ümber ning rahu.
Ta on lõpetanud 2014. aastal maali eriala Tartu Kõrgemas Kunstikoolis Pallas ning alates sellest ajast ka aktiivselt kunstielus osalenud. Aastatel 2010-2014 osales ta kooli ühisnäitustel, pärast seda jätkas väikeste isikunäitustega raamatukogudes ning kultuurimajades. Ta on osutunud valituks ja osalenud "Osta Noort Kunsti" oksjonitel alates aastast 2017.
Margreti esimene suurem isikunäitus, "Casually Uncovered“, toimus 2018. aastal Montenegros Sutomores. Soolonäitus "Inimmustrid" toimus aastal 2020 Vana-Võro Kultuurikojas ning hiljutine suur ülevaatenäitus „Rabarber“ toimus 2024. aasta kevadel koostööna tekstiilikunstnik Mare Liigandiga Saaremaal Kuressaare Rae galeriis.
Mais 2024 kureeris ta Põlva kunstigaleriis esimest ühisnäitust "Lapsepõlvepunk", kus osales ka ise.
Margret osaleb aktiivselt Põlva ja Tartu kunstielus.
Margret kirjutab: „Kaasaegses psühholoogias nähakse autoportreed nii peeglina kui kaardina. Kunstiteosed peegeldavad kunstniku sisemaailma ja juhatavad teda samal ajal läbi tema enda sisemiste emotsionaalsete maastike.
Minu maalid kehastavad seda kontseptsiooni toorelt, killustatult, kuid siiski sügaval ning terviklikul viisil, pakkudes visuaalset dialoogi kaose ja selguse, kannatuse ja enesemõistmise vahel. Minu teoste keskmeks on eristumise ja terviklikkuse vaheline intensiivne mäng. Killustatud näod, küll katkestatud, kuid vaieldamatult ühendatud, räägivad muutuvast minapildist. Psühholoogilisest vaatenurgast kujutavad need teosed elavalt ekstreemsete emotsionaalsete seisundite vaheldumist: meeleheidet ja eufooriat, viha ja rahu, eraldatust ja seotust. Need ei kujuta lihtsalt vahelduvaid tundeid, vaid kutsuvad vaatajat neid kaasa tundma, kogema mõistuse pinget, mis kõigub stabiilsuse ja killustatuse vahel. Minu jaoks on kunstil võime luua sild sisemise kaose ja välise väljenduse vahel.
Emotsioonide väliseks muutmise kaudu loovad nad ruumi, kus kannatused, rõõm ja muutlik identiteet eksisteerivad koos ausas ja töötlemata tões.“