Tallinna kliinikus avatud näitus "MUST MASENDUS ja PUHAS RÕÕM"

MUST MASENDUS ja PUHAS RÕÕM


Annika Tederi keraamilised skulptuurid
Margus Kontuse graafika ja maalid

Psühhiaatria ja psühhoteraapia keskuse SENSUS galeriis
Kuraator Katri-Evelin Kalaus, KALAUS galerii


Mõtestame maailma läbi dualismi, kus võrdlemine vormib tähendust. Vastuoludes on suur võlu, sest see loob valikuteks võimalused. Rõõmul poleks sama sisu, kui kurbus ei defineeriks vahel meie meeleolu. Kehatehnikates pole võimalik tekitada lõdvestust ilma alustamata lihaspingest. Mina vs teised või saavutatu vs ootused võrdlus saadab meid isegi siis, kui me seda endale ei tunnista.

Vastuoludes on ka suur vaev, sest soovime vaid head hoida ja võimendada nii, et see kestaks igavesti. Me ei taha inetut, ilmetut, vastikut ja halba. Me tahame ilusat, helget, ausat ja head. Me juurdleme valikute üle, mis aitaks viimast jäädavalt saavutada. Kohati saab müra palju ja sellest meeleolu veel halvem, nii et jätame üldse otsustamata. See on sageli halvim valik üldse.

Me teame, kuidas psüühika töötab. Vaid hea ootusest tekib pettumus, mis muudab tähelepanu selektiivseks. Nii tundub ühel hetkel kõik elus olevat halvasti.

Üleüldistamine on õnneks alati vale. Vastuoludes on palju rohkem võlu, sest nad ei välista teineteist, eksisteerivad alati kõikjal koos üksteist täiendades. Kui me vaid suudaks sellega leppida ja ära taluda. See komplementaarsuse talumatus on ilmne ka psüühiliste probleemide tekkimisel, säilimisel ja seetõttu ka psüühikahäirete ravis.

Miski on igal hetkel ja alati hästi. Musta masenduse kõrval on alati kohal ka puhas rõõm. Inetuses on ilu, vastikuses on meeldivat, halvas on head…

Teaduspõhises psühhoteraapias treenime seda märkama. Käesolev näitus on järjekordne avalik psühhoteraapiaseanss kunstisaalis.

Olete oodatud kunsti nautima E-R 9:00-16:00 A. Lauteri 5.

IMAGO