Vaimse tervise kuu näitus "Sitta sellest sitast tundest!" ArtDepoo galeriis

SITTA SELLEST SITAST TUNDEST!

10.10-15.11.2023 ArtDepoo Galeriis (Jahu tänav 12, Tallinn, avatud K-R kl 12-18 ja L kl 12-16)

Kunstnikud: Jass Kaselaan, Peeter Laurits, Maarit Murka, Aet Ollisaar, Evi Tihemets, Alar Tuul

Kuraator: Katri-Evelin Kalaus, kliiniline psühholoog, psühhoterapeut, Psühhiaatria ja psühhoteraapia keskus SENSUS; kuraator, KALAUS galerii

Rõõm, kurbus, viha, üllatus ja teised emotsioonid märgistavad kogetut, kujundavad meie hinnanguid ning käitumist, reguleerivad mälu käepärasust… Erinevused emotsioonide kogemisel ja väljendamisel kujundavad meie unikaalset iseloomu. Mõni kargab rõõmust lakke, keegi kardab oma ärevust, mõnda ei üllata enam miski, mõni rõõmustab ka siis, kui teisi nutma ajab…

Üha enam levivad ebarealistlikud ootused innustavad meid olema pidevalt rõõmsad ja õnnelikud. See võidujooks kuulutab negatiivsed emotsioonid kahjulikeks ning nende äraajamisest on saanud kaasaegse ühiskonna suurim trend ja psühhiaatria tõsine väljakutse.

Tunnetega toimetuleku oskused õpitakse elu jooksul. Kohaste kõrval kasutatakse kahjuks üha enam äärmuslikke eneserahustamise või meeleolu parandamise viise: vältimist, erinevate ainete, sh rahustite kuritarvitamist, enesevigastamist… Psüühika kiiret kasu ei taha. Mida enam halba enesetunnet ära ajad, seda rohkem seda saad.

Sitta sellest sitast tundest! Jäta ta rahule!

Ärevus- ja meeleoluhäirete levimuse kasv tähistab tunnetega toimetulematuse võidukäiku. Need häired tekivad kiiresti ja püsivad ajas visalt. Tugevate tunnetega toimetuleku oskused on teaduspõhises psühhoteraapias õpitavad. Vajadusel kombineeritakse neid ajustimulatsiooni ja kohaste ravimitega. Probleemide korral pöördu oma perearsti, kliinilise psühholoogi, psühhiaatri poole ja ära jäta end üksi.

Näitusel räägivad kunstnikud erinevate meediumite kaudu emotsioonide tekkimisest, kogemisest, nendega toimetulekust. Kunstnikud on loonud seda, mida soovivad tunda või kardavad kogeda. Looming on siin kunstniku omadus ennast alati, ka kõige keerulisemal hetkel, kokku võtta. Sellest kogemusest saab õppida. See on kunstlik ravim!

Näitust saadavad seminarid ja filmiõhtu ning võimalus on täita anonüümselt enesekohaseid teste. Info publikuprogrammi ja piletite kohta fienta.ee. Eriürituste soovi korral kontakteeruge katrievelin@sensus.ee.

TÄNAME: ArtDepoo Galerii, VATEK, Sotsiaalministeerium, Psühhiaatria ja psühhoteraapia keskus SENSUS

Publikuprogramm näitusel „Sitta sellest sitast tundest!“ ArtDepoo Galeriis (Jahu 12, Tallinn):

  •  Teisipäeval, 10.10 kell 19-22 näituse AVAMINE

Arutleme koos kunstnike ja publikuga negatiivsete emotsioonide olemuse ning toimetuleku üle. Vaatame, mida kaasaegne psühhiaatria saab teha või tegemata jätta. Tähistame VATEK-i sünnipäeva ja ülemaailmset vaimse tervise päeva.

  •  Neljapäeval, 19.10 kell 19 filmiõhtu „Vaimse tervise teemad ja dokumentaalfilm“

Vaatame režissöör Sandra Jõgeva loodud dokumentaalfilmi „Mare Tralla saladus“ (54 min), mis räägib privaatse loo kunstnik Mare Trallast. Arutleme filmi „Armastus“ tegemise keerulisemate hetkede üle. Sandra jagab oma isiklikke kogemusi režissöörina ja kaamera taga psüühika portreteerimisel. Modereerib kliiniline psühholoog, psühhoterapeut Katri-Evelin Kalaus Psühhiaatria ja psühhoteraapia keskusest SENSUS. Tähistame sündmusega ka väga olulist arengut Eesti tervishoiusüsteemis, kliinilise psühholoogi tervishoiutöötajaks saamist! Oodatud on kõik huvilised! Piletid Fientas.

  • Neljapäeval, 26.10 kell 19 seminar „Rasked emotsioonid, olemus ja toimetulek“

Psühhiaatria ja psühhoteraapia keskuse SENSUS kliiniline psühholoog ja psühhoterapeut Merlin Kreitsberg arutleb selle üle, milleks meile tundeid vaja on, kuidas ja miks tekivad tunnetega toimetuleku raskused ja kuidas halvasti tundmises paremaks saada. Merlin on kliinilises töös muuhulgas spetsialiseerunud emotsioonide hindamisele ja toimetulekustrateegiatele kõige keerulisemat juhtumite korral, tema pädevuseks on dialektiline käitumisteraapia. Oodatud on kõik huvilised! Küsida võib kõike! Piletid Fientas.

IMAGO