Margret Paide maalinäitus "BIPOLAARNE" avati loovuse ja hüpomania seostele pühendatud vestlusõhtuga

Uus näitus, "BIPOLAARNE", sai 12. aprill 2025 Sensuse Tallinna kliinikus (Lauteri 5) meeleoluka ja hariva koosviibimisega avatud!

Tänud, kunstnik Margret Paide, kes seda huvitavat teemat meie jaoks kunstiliselt avasid!

Näitusega süveneme loovuse ja bipolaarsuse seostesse. Uuringute alusel esineb loovisikute hulgas oluliselt enam bipolaarset meeleoluhäiret. Sensuse kliiniline psühholoog, psühhoterapeut ja KALAUS galerii galerist Katri-Evelin Kalaus tegi ülevaate kaasaegsetest teadusuuringutest, mis käsitlevad hüpomaania ja loovuse seoseid.

Hüpomaania ja loovus on tihedalt seotud läbi ühiste neuropsühholoogiliste mehhanismide:
• Nii hüpomaania kui loovuse korral esineb dopamiini hüperaktiivsust. Dopamiin vastutab kehas motivatsiooni, naudingute, uudsuse otsingute ja loominguliste impulsside ees. Kõrgem dopamiinitase toob endaga kaasa divergentsema mõtisklemise, mis võimaldab loovust toetavat ideederohkust (Ashley jt, 1999).
• Nii bipolaarse häire kui loovuse korral on vähenenud nn latentne inhibeerimine (LI), aju võime selekteerida välja ebaolulist. Madal LI võimaldab luua ootamatuid, "kastist välja" seoseid. Carson jt (2003): madal LI + kõrge intelligentsus = suurenenud loovus.
• Prefrontaalne korteks, mis reguleerib tähelepanu, enesekontrolli ja planeerimist, on hüpomaanias vähem aktiivne, võimaldades kiiremat mõtlemist, väiksemat sisemist tsensuuri ja seeläbi ka impulsiivset loomingulist väljendust.
• Zabelina jt (2010) näitasid, et loovatel inimestel on võime vahetada fookust laia ja kitsa tähelepanu vahel, mida seostatakse ka meeleoluhäiretega.
• Amügdala ja limbiline süsteem, emotsioonide eest vastutavad ajukeskused, on ülestimuleeritud nii loovuse kui hüpomaania ajal. Loovus nõuab emotsionaalset resonantsi, võimaldades kogeda ja väljendada tundeid sügavalt. Martindale (1977) leidis, et loovad isikud aktiveerivad rohkem limbilist süsteemi loomingulise töö ajal.
• Uuringud on näidanud, et loovus seostub parema ja vasaku ajupoolkera suurema koostööga. Bipolaarsetel inimestel on täheldatud teatavat ajurütmide düsregulatsiooni, mis võib aidata kaasa ebatavalistele mõttemustritele, mis toetavad loovust.

Loomulikult pidid Sensuse spetsialistid vastama küsimustele selle kohta, kuidas kaasaegne teaduspõhine psühhiaatria tegutseb bipolaarsusega selliselt, et loovusele kasulik hüpomaania saaks ravis delikaatselt käsitletud nii, et emotsioonide tugev kõikumine oleks kontrollitud, kuid loovus samas hästi hoitud.
Küsida sai kõike! Tänud, kallid kolleegid, psühhiaater Katrin Orav ja kliinilised psühholoogid, psühhoterapeudid Merlin Kreitsberg ja Margit Tamm, kaasa arvamast!

Kõik osalejad said anonüümselt hinnata oma maniakaalseid jooni. :)

Näituse avamise afterpartyl olid kõik ülemeelikud, heas tujus ja ülienergilised. Peaaegu et maniakaalsed!

Tänud kõigile tulemast!

IMAGO