Oleme oma keskusesse kasutusele võtnud uue meetodi, mille nimeks transkraniaalne ajustimulatsioon alalisvooluga.
Mis on transkraniaalne ajustimulatsioon alalisvooluga?
Transkraniaalne ajustimulatsioon alalisvooluga (tDCS, transcranial direct current stimulation) kuulub neuromodulatsioonil põhinevate ravimeetodite hulka, mille ravitoime seisneb peaaju närvirakkude omavahelise koostöövõime mõjutamises ajuvälise stimulatsiooni abil ning mis mõjutavad peaaju neuronaalset aktiivsust. Aktiivsuse mõjutamiseks kasutatakse erinevaid võimalusi, näiteks magnetvälja, nõrka elektrivoolu ja muud. tDCS on ravimeetod, mis põhineb peaaju stimulatsioonil nõrga elektrilise vooluga ning mitmete uuringute kinnitusel väga ohutu ning ei tekita valu.
Transkraniaalse ajustimulatsiooni toime põhineb kaasaegsel närviteaduse põhikontseptsioonil, mille kohaselt on kõik meie käitumisvormid, sealhulgas neuroloogilised ja psüühilised sümptomid, meie ajutalitluse avalduseks. Mitmete neuroloogiliste haiguste ja psüühikahäirete korral on erinevad sümptomid ja vaevused põhjendatavad ajutalitluse häirega konkreetses ajupiirkonnas. Transkraniaalse ajustimulatsiooniga on sõltuvalt vajadusest võimalik tugevdada või nõrgendada rakkudevahelist suhtlust ning leevendada seeläbi kliinilisi vaevuseid.
Transkraniaalse ajustimulatsiooni eeliseks on selle suhteliselt kiire toime, ohutus ning lihtsus. Ravi puhul on oluline järgida selle järjepidevust, kuna raviefekt tekib järjepidevate stimulatsioonide tulemusena. Parima tulemuse saavutamiseks on soovitav kombineerida tDCS teiste ravimeetoditega, eeskätt ravimite ning psühhoteraapiaga.
Käesolevalt on Euroopas kinnitatud tDCS näidustusteks depressioon, krooniline valu ja tinnitus. Kliinilistest sümptomitest on tõendust leidnud tDCS efektiivsus nii tähelepanuvõime parandamisel kui ka impulsiivsuse vähendamisel.
Protseduuri ettevalmistus
Enne ravisessiooni võtke ära prillid, peapiirkonnast ehted, juukseklambrid ja muud metallist esemed. tDCS ei sobi patsiendile, kellele on paigaldatud peapiirkonda metallist võõrkeha, v.a hambaimplantaadid.
Ärge kasutage enne ravi juukselakki, -geeli ega muid määrdeid peapiirkonnas.
Protseduuri teostatakse patsiendi ärkveloleku ajal ‒ see ei põhjusta teadvusekadu ning selle teostamiseks ei ole vajalik anesteesia.
tDCS protseduur
Enne tDCS ravi hindab arst sobivust antud ravimeetodiks ja selgitab ravi olemust. Stimulatsiooniprotseduuri viib läbi eriõppega meditsiiniõde ning arsti kohalolek ei ole vajalik. Peale esmakordset väljaõpet on ravimeetodit võimalik kasutada ka kõrvalise abita, st iseseisvalt väljaspool tervishoiuasutust.
Tavaliselt kestab üks stimulatsiooniprotseduur umbes 30 minutit. Protseduurile kulub ~45 minutit, millest 30 minutit stimulatsioonile ja ülejäänud aeg ettevalmistuseks ning korrastuseks.
Stimulatsiooniks paigaldatakse peanahale kaks elektroodi, mis on parema ühenduvuse tagamiseks kaetud padjakestega. Enamasti pannakse pähe spetsiaalne müts, mis tagab protseduuri mugavuse ja sujuva kulgemise. Seadmekäivitamisel kulgeb nõrk elektrivool peanahale paigaldatud elektroodide vahel ning mõjutab peaaju neuronaalset aktiivsust. Protseduuri ajal on võimalik vestelda, sooritada psühholoogilisi uuringuid, teste ja ülesandeid, lugeda raamatut, vaadata TV-d jmt.
Protseduuri teostatakse üldjuhul ravikuurina, 2‒3 nädala vältel tehakse 5 protseduuri nädalas. Vajadusel saab jätkata ravi nn püsiravina, sel juhul teostatakse näiteks üks-kaks protseduuri nädalas või üle nädala. Ravi kestus ja edasine püsiravi vajadus hinnatakse individuaalselt sõltuvalt patsiendi kliinilistest iseärasustest ja ravi efektiivsusest.
Ravi lõppedes hindab arst selle efektiivsust ning koos arutatakse läbi edasine raviplaan.
tDCS eeldatav kasu ja kaasnevad riskid
Transkraniaalse ajustimulatsiooni oodatud kasuks on kiire ja tõhus haigusnähtude leevendamine. Protseduuriga ei kaasne ohtu sõltuvuse ega nn. ärajäämanähtude tekkeks. tDCS on eriti sobilik patsientidele, kelle puhul on senine ravi jäänud väheefektiivseks, kelle puhul ei ole ravimite kasutamine soovitatav (nt rasedad, vastsünnitanud) või kes kõrvaltoimete tõttu ei talu ravimeid. Samuti sobib see kiire toime tõttu hästi kompleksse ravi alustamiseks ning seisundi ettevalmistamiseks pikemaajalise toimega ravimeetodiks, näiteks psühhoteraapiaks.
tDCS puhul ei esine tõsiseid kõrvaltoimeid. Stimulatsiooni vältel võib ilmneda lühiajalisi ning ohutuid enesetunde muutuseid, näiteks sügelust, surinat või torkimistunnet elektroodide all stimulatsiooni ajal, kuid see tunne kaob kiirelt ravi lõppemisel. Üksikud patsiendid on täheldanud kerget väsimust või peavalu ravisessiooni järgselt.
Enne teenusele pöördumist on vajalik psühhiaatri konsultatsioon.