Tallinna kliinikus on avatud Maarit Murka näitus "Vormist väljas"

KALAUS galerii poolt korraldatud Maarit Murka näitus "Vormist väljas" on Psühhiaatria ja psühhoteraapia keskuses SENSUS (A. Lauteri 5, Tallinn) avatud märtsist maini 2024.

Näitust kureerib ja kunstniku psüühikat jälgib kliiniline psühholoog, psühhoterapeut Katri-Evelin Kalaus.
Longituuduuringu teostab Psühhiaatria ja psühhoteraapia keskuse SENSUS juhataja, psühholoog Karin Tulmin.


Rahus kulgevad päevad; pere, lapsed, huviringid, argised toimetused; hommikuid õhtusse saatev turvaline etteennustatav rutiin ja loominguline puhkus, pikk puhkus. Kas pole mugav? Kas mitte nii ei sünnigi hingerahu ja rõõm, uhkus teele saadetud järjekordsest päevast?

Vastupidi! See on näiline olemise kergus, mille pinna all virvendab äng, ärevus ja süü täitumata ootustest eneseväljenduseks ning kraadiklaasil mõõdetav järjest tõusev loomise palavik. Ideedetulv nõuab eneseväljendust. Ilma selleta kasvab pidev muretsemine ja juurdlemine enese ebapiisavusest ning väärtusetusest kunstnikuna. Müra saab vahel nii väljakannatamatu, et häirib keskendumist ja und. Ärevusest sünnib viha ja raev, mis vajaks kohati helikindlaid seinu.

Ei aita veel rohkem puhkust, veel enam rahu, veel rohkem igapäevarutiini… Kunstniku seisund sellest süveneb. Tema histrioonilisus ihkab muutust, loomingulist vaheldust ning artistlikku tähelepanu. Anankastne saavutusvajadus soovib eesmärki, millest innustatuna luua ja vormida pidevalt uut, pingutada nii palju, et toetatud saaks taas ratsionaalsem tähendus iseendast. Ideed vajavad rahulejätmiseks visuaalset vormi.

Ilma eesootava näituseta on kunstnik vormist väljas. Nii vaimselt kui füüsiliselt. Päriselt! Selle taastamiseks on vaja uut näitust. Korraldame selle psühhiaatriakliinikus. Ei, ei, ta ei vaja psühhoteraapiat, ravimeid ega ajustimulatsiooni. Maalimine on tema ravi, kunstlik ravim, nii kunstnik end ravib.

Näitust saadab psühholoogiline uuring. Jälgime iganädalaselt, alates näituse idee kokkuleppimisest kuni selle mahavõtmiseni välja, Maariti emotsionaalset seisundit, mõtisklemise sisu ja protsessi.


Näitus on avatud Psühhiaatria ja psühhoteraapia keskus Sensus ruumides (A. Lauteri 5, Tallinn) tööpäeviti kell 09.00-16.30. Muul ajal kokkuleppel katrievelin@sensus.ee.

IMAGO