Sotsiaalfoobia kognitiiv-käitumuslik grupiteraapia

Psühhiaatria ja Psühhoteraapia Keskus Sensus pakub teaduslikult tõestatud efektiivsusega psühhoteraapiameetodit, sotsiaalfoobia kognitiiv-käitumuslikku grupipsühhoteraapiat.

Ootame teraapiagruppi sotsiaalfoobseid inimesi alates 16. eluaastast, kelle peamiseks kaebuseks on hirm sattuda väikeses seltskonnas tähelepanu keskpunkti, mille tagajärjel välditakse teiste inimestega suhtlemist nõudvaid olukordi või tähelepanu alla sattumist (näiteks: söömine avalikus kohas, avalik esinemine, suhted vastassooga jne).

Sotsiaalfoobia korral on kesksel kohal hirm saada enda ebaõnnestunud esituse tõttu kaasinimeste halvakspanu osaliseks. Sotsiaalfoobia all kannatav isik arvab, et ta suhtleb ebaadekvaatselt ning see võib viia suhtlemisolukordade vältimiseni ning enesekindluse kadumiseni. Sotsiaalfoobia on sage häire, mis on efektiivselt kognitiiv-käitumusliku psühhoteraapiaga ravitav. Õpitud tehnikaid harjutatakse kodutööna seansside vahepealsel ajal.

Mida sotsiaalfoobia kognitiiv-käitumuslikus grupiteraapias õpitakse?
• Sa saad aru, et inimesed ei oota Sinult nii palju, nagu Sa arvad, et nad ootavad. Sa õpid püstitama endale sotsiaalsetes olukordades konkreetseid eesmärke ja seda, kuidas kasutada informatsiooni hindamaks, kas olukord oli Sinu jaoks edukas.
• Sa õpid suunama oma tähelepanu ärevuselt ja iseenda hindamiselt situatsioonile selleks, et sotsiaalse ülesandega edukalt hakkama saada.
• Sa näed, et oled enda suhtes palju kriitilisem, kui seda on teised inimesed Sinu suhtes. Järelikult on oluline end mugavalt tunda just sellisena, nagu Sa oled (ka koos ebatäiuslikkusega sotsiaalsetes situatsioonides).
• Tõelised sotsiaalsed äpardused koos tõsiste tagajärgedega on harvad. Väikesed äpardused on normaalsed ja juhtuvad kogu aeg. Sa mõistad, et isegi siis, kui sotsiaalne olukord ei läinud objektiivselt hästi, ei tähenda see suurt midagi.
• Sa saad teada, et Sul on palju suurem kontroll oma ärevuse sümptomite üle, kui Sa ise arvad. Sinu ärevuse tunne on väga isiklik kogemus. Su südamekloppimine, nõrgad põlved ja higised käed ei paista silma. Sa saad aru, et Sa ülehindad seda, kuivõrd Su ärevuse sümptomid välja paistavad.
• Sa saad aru, et Su hakkamasaamine sotsiaalsete olukordadega pole nii halb, kui Sa ise arvad.
• Sa õpid aru saama, et Su vältimiskäitumised (nii aktiivsed kui passiivsed) on põhjuseks, miks sotsiaalne hirm püsib või kasvab.
• Sa saad teada, et peale sündmust negatiivne mõtisklemine ei tee midagi paremaks. Mis juhtus, see juhtus! Negatiivne mõtisklemise tagajärjel võib Su enesetunne tulevastes sotsiaalsetes olukordades veelgi hullem olla.

Sotsiaalfoobia kognitiiv-käitumuslik grupipsühhoteraapia sisaldab psühholoogilist hindamist, kümmet grupiseanssi kohtumistena kord nädalas jaotatuna kolmele kuule ning ühte tagasiside-seanssi. Esimesel individuaalseansil täpsustatakse kliendi seisund ja metoodika sobivus kliendile1.

Psühhoteraapiagrupi kohtumised saavad toimuma grupi täitumisel.

Täpsem info, gruppi registreerimine ja vajadusel individuaalseansi kokkuleppimine tel 5341 5708 või e-mailil sensus@sensus.ee.


1Individuaalseansi ja vajadusel uuringu eest tasumine vastavalt hetkel kehtivale hinnakirjale.

IMAGO